Brezilya: Temsilciler Meclisi, Bahai Toplumunun 100 Yıllık Sürecini Kutladı

BREZİL, Brezilya – Brezilya Ulusal Kongresi Temsilciler Meclisi, geçmişe yönelik bir yansıma olarak, geçtiğimiz yüzyılda tüm insanları tek bir insan ailesinin üyeleri olarak tanıyan ve ortak bir kimliği teşvik etme yönünde çabalar sarf eden Bahai toplumunun o ülkedeki varlığının yüzüncü yılını kutladı.

Oturumun açılışında, Temsilciler Meclisi Başkanı Arthur César Pereira de Lira’nın Vekil Luiz Couto tarafından okunan mesajında, “Bahai toplumu Brezilya toplumuna önemli katkılarda bulunmuştur” demiş ve devamında,

“Bugün toplanmakta olan güzel meyveler, büyük oranda Bahai Dininde adalet prensibine verilen önemin bir yansımasıdır” ifadesi yer almıştır.

Arthur César Pereira de Lira, bu prensibin toplumsal gelişime katkıda bulunmak için kapasite inşa etmek suretiyle “bireylerin ve toplumun hem maddi hem sosyal refahını besleyen” Bahai Toplumu’nun çabalarında ifade bulduğunu belirtmiştir.

Those gathered were moved by the heartfelt remarks that emphasized a vision of building a more harmonious society.

Bu toplantıda bir araya gelenler, daha uyumlu bir geniş toplum inşa etme vizyonunu vurgulayan samimi ve içten görüşlerden çok etkilendiler.

 

Başlangıçta 2021 için planlanan ve küresel salgın nedeniyle ertelenen ve uzun zamandır beklenen bu anma etkinliği, Bahai toplumunun toplumsal ilerlemeye olan halihazırdaki ve tarihsel katkılarını irdeledi.

Bahai İnancının Ülkedeki Tarihsel Süreci

  1. yüzyılın başlarında, 25 yaşında Amerikalı bir kadın olan Leonora Armstrong, Brezilya’ya yerleşen ilk Bahai oldu.

(Left) The Brazil Congress commemorates the 50th anniversary of the arrival of the first Bahá'í to Brazil; (Right) Leonora Armstrong, an American woman of 25 who became the first Bahá’í to settle in Brazil.

 (Solda) Brezilya Kongresi ilk Bahai’nin Brezilya’ya gelişinin 50. yıldönümünü anıyor. (Sağda) Leonora Armstrong, Brezilya’ya yerleşen ilk Bahai olan 25 yaşındaki Amerikalı kadın.

 

Milletvekili Couto, Armstrong’un Brezilya toplumuna olan derin bağlılığından bahsederken, “Brezilya halkına olan derin sevgisi ve kamu yararına olan sarsılmaz bağlılığı sayesinde, bu olağanüstü kadın birçok zorluğun üstesinden geldi” ifadesini kullanmıştır.

Brezilya Bahaileri Milli Ruhani Mahfili üyesi Gabriel Marques, Haber Servisi ile yaptığı görüşmede, Armstrong’un o ülkede toplumsal hareket çabalarına yaptığı katkıları ile tanındığını açıkladı. Bunların arasında yetimhane kurmak ve savaş mültecilerine yardım etmek de vardı. Kolera salgını ve tifüs salgınları sırasındaki özverili çabaları, ona yerel medyada “yoksulların hemşiresi” şefkatli unvanını kazandırdı.

Bayan Armstrong’un hayatını anlatan Milletvekili Couto, kadınların daha barışçıl bir dünyayı şekillendirmedeki hayati rolünü, “Onların görüşleri ve enerjileri, zorluklarımızın üstesinden gelmemize yardımcı olabilir” sözleriyle vurgulamıştır.

Daha Uyumlu bir Geniş Topluma İçin Katkıda Bulunmak

Oturumda konuşan Milli Ruhani Mahfilin bir diğer üyesi Liese von Czékus Cavalcanti, insanlığın birliği prensibinin uyumlu bir geniş toplumu teşvik etmek için çok önemli olduğunu şu sözlerle vurgulamıştır: “Bireyler, toplumlar ve kurumlar olarak görevimiz, adil ve müreffeh bir geniş toplum inşa etmektir.”

Liese Cavalcanti, a member of the National Spiritual Assembly of the Bahá’ís of Brazil.

 Brezilya Bahaileri Milli Ruhani Mahfili üyesi Lieese Cavalcanti.

 

Bayan Cavalcanti, sorunlara karşı kayıtsızlığın ve bölünmüşlüğün aşılmasının gerekliliğinden bahsederken, “Her insanın doğasında var olan asaleti ve potansiyeli kabul etmemiz gerekiyor. Bizi ayıran şeylere odaklanamayız. Bunun yerine bizi birleştiren şeyleri aramalı ve çatışma ve çekişme tuzaklarından kaçınarak ortak hedefler doğrultusunda çalışmalıyız” ifadelerine yer vermiştir.

Ülkenin yerli toplumlarından bir tanesinin üyesi Nayrí Cruz, bu düşünceleri yineleyerek, Bahai öğretilerinin köyü üzerindeki dönüştürücü etkisinden bahsetmiş ve uyum ve yapıcı kültürel uygulamaların korunmasını vurgulamıştır. “Bugün saygı, sevgi, doğruluk ve birlik ile birleşmiş bir toplumuz” sözlerinin ardından,

“Yerli halklar, kadınların giderek daha belirgin bir rol oynadığı, daha adil ve eşit bir geniş toplum inşa etmede ortak olmayı amaçlıyor” diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

Brezilya genelindeki toplumların toplumsal uyuma katkıda bulunma çabalarının merkezinde, insanların toplumsal gerçeklikleri analiz etme, toplumlarının ihtiyaçlarını belirleme ve enerjilerini geniş toplumlarına hizmet etmeye yönlendirme becerilerini geliştiren Bahai eğitim programları olmuştur.

A group of youth share songs they created as part of their efforts in Bahá’í community-building activities.
Bir grup genç, Bahai toplumunun toplum inşa etme çabalarının bir parçası olarak kendi yaptıkları şarkıları paylaşıyor.

 

Toplantının ilham verici bir anında Milletvekili Lira, bu programın içinde yer alan ve yerel yönetimle işbirliği içinde São Sebastião’daki bir nehirden on iki ton çöpü temizleyen gençlerin örneğini paylaşmış ve

“Bu çaba, adalet ve uyuma dayalı bir yaşamın temel unsurları olan ruhani değerleri ve kardeşlik ruhunu geliştirmek için zengin bir fırsattı” demiştir.

Images of participants of Bahá’í community-building activities across Brazil.
Brezilya genelindeki toplum inşa etme aktivitelerine katılanlardan görüntüler.

 

Refaha Giden Yolda Birliğe Kucak Açma Yolunda Korku Yerine İnancın Önemi

Milletvekili Erika Kokay, Bahai öğretilerinin Temsilciler Meclisi içerisinde daha büyük birliğe ilham verme potansiyeli konusunda yaptığı etkileyici konuşmada,

“Sık sık karşılıklı muhalefet sesleri yaşayan bu Mecliste, bugün Bahai toplumunun sunduğu barış senfonisini dinleyebiliyoruz. Bahai öğretileri bize her gün insanlığın bir olduğunu hatırlatır. Bu büyük bir cesaret şarkısıdır ve tüm korkulara karşı bir karşı duruştur; ‘ötekine’ olan inanç, tüm insanların uyum içinde yaşayabileceği ihtimaline duyulan inanç” vurgusu yapmış ve konuşmasını dilek niteliğindeki şu sözlere sonlandırmıştır:

“Brezilya ve dünya, insanlığın bir olduğunu kabul ederek bu öğretilerden ilham alsın.”


Kaynak: https://news.bahai.org/story/1702/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.