Gençlik konferansı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde umudu ve hareketi canlandırdı

15 Haziran sabahı, Orta Afrika Cumhuriyeti’nden (OAC) 400’ü aşkın genç insan büyük bir heyecanla uzun zamandır beklenen gençlik konferansının açılış oturumu için bir araya geldi. Bu toplantı, dünya genelinde seçilmiş şehirlerde düzenlenen 114 konferans dizisinin sonuncusuydu.

Diğer 113’ü gibi bu konferans da aslında 2013 yılı için planlanmıştı. Fakat o yılın Mart ayında OAC’nin başkenti Bangui, ülkenin geneline yayılmış şiddet dalgasının içine çekilmişti. Güvenlik koşulları konferansın yapılabilmesine imkân vermeyecek kadar değişkendi.

Aradan geçen aylar boyunca süren çalışmalardan sonra Bahai toplumu, toplumsal uyum için çalışan gruplar arasında köprü kurmak için çoğunlukla eğitimsel çaba ve gayretler ile barışa yaptığı katkıları arttırmanın yollarını aradı. Gençler, konferansı düzenlemek için bir başka fırsatı sabırla beklediler.
Konferansın gerçekten de 15-17 Haziran arasında yapılacağı ilan edilince bu haber yalnızca ülkede değil fakat yurtdışında da muazzam bir coşku yarattı.

Television Centrafricaine, Radio Centrafrique ve Radio Notre Dame tarafından haber konusu edilen açılış oturumunda katılımcılar Yüce Adalet Evi tarafından kendilerine hitaben yazılmış bir mektupla karşılandılar.

Mesaj “8 Şubat 2013 tarihli mesajımızda çağrısında bulunduğumuz dünya genelindeki tarihi konferanslarda 80.000’den fazla akranınızın bir araya gelmelerinden bu yana yaklaşık iki yıl geçmiştir.” diye belirtiyordu.
“Konferansların yapıldığı dönemde Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki koşullar sizlerin, kendi konferansınızı düzenlemenizi ve diğer her yerdeki yaşıtlarınızın kalplerine fazlasıyla ilham vermiş ve düşüncelerini oldukça aydınlatmış meşveretlere iştirak etmenizi engellemişti.” diye devam ediyordu, “Sizlerin de şimdi benzer bir şekilde buluşma ve fikir alışverişinde bulunma fırsatını yakalamış olduğunuzdan memnunuz.”

“Tartışmalarınız hiç şüphesiz ki sözleriniz ve davranışlarınız aracılığıyla açığa çıkmasına yardımcı olabileceğiniz ruhani ve maddi olarak müreffeh bir topluma dair vizyonunuzu keskinleştirmede sizlere yardım edecektir. Bunun ışığında her birinizin gelişim ve mutluluğunun, toplumunuzun gelişim ve mutluluğuyla kopmaz bağlarla örülmüş olduğuna dair inanca sıkıca sarılmalısınız.”

Konferans, genç insanlara dünyadaki yerleri hakkında düşünmeleri için bir ortam sağladı. Konferans için hazırlanan materyalleri büyük ve küçük gruplarda birlikte işlediler ve kendilerini, bu günlerde kendi ülkelerine keder veren bağnaz çatışmaların ve acıların zeminine karşı koyduğu bir anda takdire çok daha şayan bir gaye olan, toplumlarının iyileşmesi için çalışmaya adadılar.

Katılımcılar üç gün boyunca gençlik döneminin özellikleri ve kendi yaş gruplarının yapıcı bir sosyal değişimi açığa çıkarmada oynayabileceği ayırt edici rolü; bir toplum için hem maddi hem ruhani ilerlemenin ne anlama geldiği; genelin iyiliği için çalışmaya istekli herkesin katkılarının hoş karşılandığı bir karşılıklı destek ortamının nasıl teşvik edileceği ve yıkıcı sosyal güçlerin etkilerini savuşturmada yardımcı olarak ön ergenlik çağını yaşamalarında kendinden genç olan nesle katkıda bulunmanın önemi gibi konuların bulunduğu bir dizi konu tartıştılar.

Organizatörlerden biri olan Bay Zowe Tiba Nganyade, “Gruplarda öyle bir coşku ortaya çıktı ki bazıları konferans sonrasında kendi toplumlarına hizmetin hangi yollarını izleyeceklerini hemen planlamak istedi,” diye anlattı.
Konferansın organizasyonu konusunda Bay Nganyade, “Altyapı sistemlerinin yok edildiği, su ve elektriğin nadir bulunan şeyler haline geldiği bir ülkede böylesi bir etkinliğe ev sahipliği yapmak büyük lojistik bir meydan okumadır,” diye açıklamada bulundu.

Ülkedeki istikrarsız durumlardan ötürü konferansa birçok genç seyahat edemeyecek durumda olsa da, bu koşulların ortasında konferansın duyurusu “öyle bir heyecan yarattı ki hâlâ isyancı kontrolünde bulunan yörelerde yaşayan genç insanlar bile katılma arzularını dile getirdiler”. Bay Nganyade devam etti, “Kimisi gelebilmek için bir hafta seyahat etti.” Kapanış oturumuyla birlikte bu konferans, 2013’te Yüce Adalet Evi tarafından çağrıda bulunulan gençlik konferansları dizisini nihayete erdirmiş oldu.

Bu makaleyi online okumak, fotoğrafları görmek ve linke ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1059/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.