Hindistan’da bir yerel Mabedin rasarımının tanıtımı yapıldı

YENİ DELHİ, Hindistan – Bihar Şerif’te inşa edilecek olan yerel Bahai Mabedinin tasarımının tanıtımı yapıldı. Hindistan Bahaileri Milli Ruhani Mahfili şu anki mevcut koşulları göz önüne alarak tarihi bir olayı teşkil edecek bir törenin yerine çevrimiçi bir duyuru yapmayı tercih etti.

Bu, Hindistan’daki ikinci Bahai Mabedi olacaktır. Yeni Delhi’de on yıllardır ülkedeki umudun ve birliğin bir sembolü olarak ayakta duran Mabet, her inançtan ve gelenekten gelen Hintliler için sevilen bir ruhani tefekkür ve yenilenme yeri hâline gelmiştir.

Mimari projenin yetkilileri, “Pek çoğumuzun çocukluktan beri ziyaret ettiği Lotus Mabedinin mimarisinde ilham veren bir mekânın gücünü şahsi olarak deneyimlemişizdir, Bihar Şerif’teki Bahai Mabedinin bir yandan yöresinde tevazu ile kök salarken diğer yandan da ilahi bir kutsallığın deneyimleneceği bir ortam sunması gerektiğini takdir etmekteyiz” şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Projenin mimarlardan biri olan Suditya Sinha şöyle demektedir: “Bihar, verimli bir bölgedir ve şehrin birçok köyü Hint kırsal yaşamına dair geçen zamanın değiştiremediği bir manzara sunmaktadır. Mabet bu yemyeşil, kırsal alanda açığa çıkıyor. Geleneksel mimari ve zanaattan ilham alarak, yöredeki topraktan yapılan tuğlaları kullanmayı tercih ettik. Arazi, kelimenin hem gerçek hem mecaz anlamıyla bir Mabet biçimini aldı.”

Proje ekibi, Bihar’ın folklorik Madhubani sanatında ve bölgenin büyük mimari mirasında bulunan motiflerden faydalanarak tekrarlı kemer örgüsüne sahip bir tasarım yarattı. Kubbeli yapı, tabandaki dokuz kemerden itibaren her bölüm tek bir geometride kaynaşmış görünümü alıncaya dek kat kat çıkarak yükselecektir. Kubbenin merkezinde ve her kemer halkasında bulunan açıklıklar tavanın ağırlığını azaltırken hafif bir ışığın içeri süzülmesine olanak tanıyacaktır.

Milli Mahfil’den Naznene Rowhani duanın gücü üzerinde durarak şöyle demektedir: “Geçirdiğimiz bu zor zamanlarda insanlar Yaratıcılarına yönelme ihtiyacını hiç olmadığı kadar duymaktadırlar. Bu yüzden, Bihar Şerif’teki Mabedin inşa edilmesi şu anda daha da büyük bir anlam taşımaktadır ve inşaatına dâhil olan herkesin güvenliğini ve sağlığını temin ederek bu sürece devam etmemiz gerektiğini hissetmekteyiz.”

Yeni Mabet ve etrafındaki alan, Bihar Şerif Bahailerinin toplum kurma aktivitelerinde mevcut olan hizmet ve ibadet arasındaki bağlantıyı arttırmaya hizmet edecektir. Kapılarının herkese açılmasıyla birlikte Mabet, insanlar arasında bir kaynaşma ve işbirliği kültürünü teşvik edecektir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1421/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.