Hz. Abdülbaha’nın Suudunun Yüzüncü Yıl Dönümü: Barışın Habercisi, Filmler Ve Diğer Medya Ürünleri Vasıtasıyla Saygıyla Anılıyor

BAHAİ DÜNYA MERKEZİ – Haber Servisinin aktardığı son paylaşımlara göre, bu ayın sonlarında dünya çapında gerçekleşecek olan Hz. Abdülbaha’nın Suudunun anma törenlerine yönelik hazırlanan sanatsal çalışmalarda ve yayınlarda büyük bir artış olduğu bildiriliyor. Bu tarihi olayı anmaya yönelik çabalar yoğunlaşmaya devam ederken, Hz. Abdülbaha’nın insanlığa kesintisiz hizmete adanmış yaşamına ışık tutan birçok film ve belgeselin, TV ve radyo programının, podcastlerin ve web sitelerinin yayınlanmasına tanık olundu.

Film ve Belgeseller
Bu önemli anma onuruna çekilmiş bazı filmler ve belgeseller aşağıdaki linklerden izlenebilir.

Bahreyn’de çekilen bu kısa filmde, Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikayeler anlatılırken, bir sanatçı da hikayenin bölümlerini kuma resim yapma sanatı yoluyla resmediyor. Film, bu etkinliğin, Hz. Abdülbaha’nın Suudunun yüzüncü yılı münasebetiyle Bahreyn Bahaileri tarafından düzenlenen “bir arada yaşamak” konulu ulusal bir toplantı sırasında canlı olarak gerçekleştirilmesi esnasında kaydedilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çekilen bir film, Hz. Abdülbaha’nın sözlerinin ülkedeki ırk söylemi üzerindeki etkisini araştırmakta, özellikle de O’nun fikirlerinin ırkların dostluğuna nasıl katkıda bulunduğunu konu almaktadır. Hz. Abdülbaha’nın isteği üzerine yüz yıl önce Mayıs ayında düzenlenen bir konferans, Bahai toplumunun bu harekete önemli bir katkısı niteliğindedir. Hz. Abdülbaha, konferansa gönderdiği mesajda şunları söylemiştir:

“Bu konferansa gelenlere, zamanın başlangıcından bu yana bundan daha önemli bir toplantı yapılmadığını bildirin. Bu toplantı insanlığın birliğini temsil etmektedir ve Amerika’nın aydınlanmasının nedeni olacaktır. Akıllıca yönetilir ve sürdürülürse, aksi takdirde kaçınılmaz olarak patlak verecek olan ırklar arasındaki ölümcül mücadeleyi kontrol altına alacaktır.”

İngiltere’de çekilen bir dizi kısa film, kadın erkek eşitliği, geleceğe dair umut ve gençlerin toplumsal ilerlemeye katkıda bulunmadaki rolü gibi konuları irdeliyor. Her bir videoda çocuklar, Hz. Abdülbaha’nın 1911’den 1913’e dek süren Avrupa ve Kuzey Amerika turu sırasında Londra’da yaptığı farklı konuşmaları anlatıyor. Bu kısa filmlerden bazıları Hz. Abdülbaha’nın ziyaret ettiği veya halka açık konuşmalar yaptığı yerlerde çekilmiştir.

Londra’da yaptığı konuşmalardan birinde Hz. Abdülbaha’ya, “Dünyada barış hangi süreçle kurulacak? Barış, hakikatin evrensel olarak beyanından hemen sonra mı gelecek?” diye sorulmuş ve O da bu soruya şöyle yanıt vermişti:

“Hayır, barış yavaş yavaş gerçekleşecek. Çok hızlı büyüyen bir bitki, ancak kısa bir süre yaşar. Bir aile uyum içinde yaşarsa, harika sonuçlar elde edilir. Çemberi genişletin; bir şehir samimi bir dostluk içinde yaşadığında bunun daha büyük etkileri olacaktır ve tamamen birleşmiş bir kıta da aynı şekilde diğer tüm kıtaları birleştirecektir. İşte o zaman en büyük sonuçların zamanı gelecek, çünkü dünyanın tüm sakinleri tek bir ana vatana ait vatandaşlar olacaklardır.”

Kırgızistan’da her yaştan insanın Hz. Abdülbaha’nın sözlerinin hayatları üzerindeki etkisi hakkında konuştuğu bir filmin kamera arkasından bir görüntü.

Türkiye’de çekilen bu kısa belgesel, Hz. Abdülbaha’nın yaşamının kısa bir tarihsel öyküsünü sunuyor ve O’nun insanlığa özverili hizmete adanmış örneğinin genç ve yaşlı insanlara nasıl ilham vermeye devam ettiğini konu alıyor.

İran Bahaileri tarafından yapılan bir film, Hz. Abdülbaha’nın birlik, teklik ve adalet gibi ruhani ilkeleri teşvik etme konusundaki yorulmak bilmez çabalarından ve O’nun tüm dünya halklarına bu ilkeleri insanlığın toplumsal ilerlemesine uygulamaları çağrısından bahsediyor.

Hz. Abdülbaha, 1912’de Kanada’nın Montreal kentine yaptığı on günlük ziyareti sırasında, dört gün boyunca May ve William Sutherland Maxwell’in evinde kaldı ve burada halka açık bir biçimde dinleyicilere ruhani eğitim ve insan ruhu temaları üzerine üç konuşma yaptı. Bu film, Hz. Abdülbaha’nın Montreal ziyaretinin hikayesini anlatıyor ve bu evin öneminden bahsediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bu belgesel, yapısal eşitsizlikler, ırksal ön yargılar ve aşırı zenginlik ve fakirlik gibi O’nun zamanında var olan ve günümüzde de devam eden konulara dair Hz. Abdülbaha’nın katkısına ışık tutuyor.

Hindistan’ın Delhi kentinde çeşitli insanlar tarafından anlatılan bir dizi hikaye, Hz. Abdülbaha’nın hayatından çeşitli anları aktarıyor.

Televizyon Programları, Podcastler ve Radyo Programları

Mali’de, Bahai toplumu temsilcileri, Hz. Abdülbaha’nın barışın habercisi olarak yaptıkları ve Mali Bahai toplumunun toplumsal refaha katkıda bulunma çabaları ile ilgili, ulusal düzeyde televizyonda yayınlanan bir basın toplantısı düzenlediler. Mali Bahaileri Milli Ruhani Mahfil Sekreteri açılış konuşmasında Bahai yazılarından herkesçe bilinen aşağıdaki pasajı aktararak, dinin sosyal dönüşüme katkıda bulunmadaki önemli rolü hakkında şunları söyledi:

“Bir ağacın meyveleri ve bir dalın yapraklarısınız. Birbirinize büyük bir muhabbet ve şefkat, içten bir arkadaşlık ve dostluk ile davranınız. Gerçeklik Güneşi şahittir ki, birliğin nuru bütün dünyayı aydınlatacak kuvvettedir.”

İngiltere’de, BBC’de yayınlanacak olan bir TV programında ise, Hz. Abdülbaha’nın Londra ziyaretindeki rotasını takip ederek Şehir Tapınağı ve Aziz John Kilisesi gibi halka açık konuşmalar yaptığı yerlere ziyaretlerde bulunulacak. (Fotoğraf: Wei-I Chen)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) Bahai Toplumu, Hz. Abdülbaha’nın yazılarında kadını ve erkeği bir kuşun iki kanadına benzettiği pasajdan esinlenerek, cinsiyet eşitliği üzerine ulusal televizyonda yayınlanan bir programın ortak yapımcılığını üstlendi.

Jamaika’daki bir dizi radyo programı, dinleyicilerine Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikayeler, yazılarından pasajlar ve Bahai Dininin öğretilerine dair keşifler sunuyor.

Yakında ABD’de yayınlanacak olan “İnsanlığın Elçisi” başlıklı dokuz bölümlük bir podcast dizisi, Hz. Abdülbaha’nın yaşadığı dönemde yaygın olan diskurlara yaptığı katkıları konu alacak. Bu dizi, Hz. Abdülbaha’nın çağdaşları tarafından yazılan hayatını anlatacak ve tarihçilerle yapılan röportajları içerecek.

İngiltere’de, Hz. Abdülbaha’nın suudunun yüzüncü yılı onuruna, çocuklara yönelik ahlaki ve ruhani temalar içeren iki sesli hikaye kitabı yayınlandı. Bu hikayeler, Hz. Abdülbaha’nın sevgiyi ve birliği teşvik ederek başkalarına hizmet etmek için her zaman kendi rahatını nasıl feda ettiğini anlatıyor.

Kanada’da hazırlanan bir podcast dizisi, ulusal meseleleri araştırmak üzere Hz. Abdülbaha’nın eşitlik ve adalet gibi kavramlar hakkındaki yazılarından ve konuşmalarından yararlanıyor. Diyalog ve meşveret ile ilgili ilk bölüm geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

İsviçre’deki bir grup arkadaş ve komşu, Hz. Abdülbaha’nın konuşmalarından, insan yaşamının ruhani ve maddi boyutları arasındaki uyum ve insanlığın ruhani, ahlaki ve maddi eğitime ihtiyacı gibi konuları meşveret ettikleri, “Canlandırıcı Konuşmalar” başlıklı bir podcast yayınladı.

Çevrim içi yayınlanan bu videoda, Yemenli bir Bahai, Hz. Abdülbaha tarafından kaleme alınan bir duayı okuyor.

Umman’da, Hz. Abdülbaha’nın hayatı ile ilgili hikayeler ve şarkılar ve O’nun yazılarından alıntıların okunduğu bir dizi video hazırlandı.

Kazakistan’da Hz. Abdülbaha hakkında kayda alınan bir dizi hikaye, çocuklara insanlığa hizmet etme arzusunu ilham etmeyi amaçlıyor.

Brezilya Bahai Toplumu tarafından hazırlanan bu podcast, Hz. Abdülbaha hakkında hikayeler içeriyor. Bölümler on dokuz günde bir yayınlanıyor ve her biri farklı bir ruhani ilkeye dair iç görüler sunuyor.

Hindistan’dan hazırlanan bu podcast’te, Hz. Abdülbaha hakkında daha önce Hintçe ve Bengali dillerinde mevcut olmayan hikayeler paylaşılıyor.

Hollanda’da Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikayeler anlatan bir dizi podcast yayınlandı.

Hz. Abdülbaha’nın Suudunun yüzüncü yılı onuruna Bahreyn’deki ulusal radyoda yakın zamanda yayınlanan bir yayında, dinleyiciler “O’nun insanlığa yaptığı büyük ve yüce hizmeti ve bir asırdan fazla bir süre önce, Doğu’da ve Batı’da sevgiyi, barışı ve birliği teşvik etme çabaları üzerinde düşünmeye” davet edildi.

Bu çağrıda şöyle bir cümle de geçti: “Bahreyn, Şii ve Sünni Müslümanları, Bahaileri, Yahudileri, Hristiyanları ve diğer tüm dinlerin inananlarını kucaklayan ve tüm dinlerden insanların barış içinde bir arada yaşadığı bir ülkedir.”

Filipinler Bahai Toplumuna ait bir radyo kanalı, Hz. Abdülbaha’nın hayatı hakkında hikayeler içeren programlar ve O’nun yazılarını müziğe dönüştüren bestelerin eşlik ettiği programlar yapıyor. Çocukların programı dinlerken doldurmaları için hikayelerin boyama kağıtları şeklinde resimleri de üretildi.


Güney Afrika’daki yerel bir radyo kanalı, yakın zamanda, ülkedeki bir Bahai’yi konuk etti ve Hz. Abdülbaha’nın toplumun iyileştirilmesine yönelik katkıları hakkında konuşulduğu bir röportaj yayınladı.

Brezilya’daki bir radyo kanalı, Hz. Abdülbaha’nın Suudunun yüzüncü yılı onuruna, Bahai Dininin tarihi ve başka temaların yanı sıra dinin birliği hakkındaki öğretileri hakkında bir program yayınladı.

Ürdün’de, Hz. Abdülbaha’nın Birinci Dünya Savaşı sırasında çekilen acıları dindirmek için yaptığı kritik eylemler hakkında kısa bir film çekiliyor. Film, Hz. Abdülbaha’nın 1917 yılının Temmuz ayında, kıtlık çeken Akka-Hayfa bölgesi için buğday ve arpa temin etmek üzere Adesiye köyündeki bir çiftliğe yaptığı ziyarete odaklanıyor.

Yeni yayınlanan web siteleri ve mikro siteler

Dünya çapında birçok Bahai topluluğu, Hz. Abdülbaha’nın Suudunun yüzüncü yılını anmak üzere web siteleri, mikro siteler veya mevcut ulusal web sitelerinde yeni bölümler yayınladı.

Avustralya’da yakın zamanda hizmete giren bir web sitesi, Hz. Abdülbaha’nın yazılarından bir seçkiyi içeriyor ve o ülkedeki insanlar tarafından son haftalarda yaratılan sanatsal ifadelere yer veriyor.

Fransa Bahai Toplumu, Hz. Abdülbaha’nın hayatı ve 1911’deki Paris ziyareti hakkında bir mikro siteyi yakında yayınlayacak. Site, Paris’in ruhani geleceği hakkında birkaç alıntı da dahil olmak üzere O’nun yazılarından alıntılar içerecek.

Hz. Abdülbaha’nın Paris’te kaldığı süre boyunca yaptığı konuşmaların bir derlemesi Paris Konuşmaları adlı kitapta bulunabilir.

Kanada Bahaileri tarafından hazırlanan bu mikro site, çeşitli inanç topluluklarından binlerce kişinin Hz. Abdülbaha’nın konuşmalarını dinlediği Montreal ziyareti hakkında makaleler içermektedir. Site ayrıca Hz. Abdülbaha tarafından yazılan duaları, çocuklar için dijital hikaye kitapçıklarını ve diğer okuma materyallerini de kullanıma sunuyor.

Avusturya Bahai Toplumu tarafından yeni yayınlanan bu web sitesi, Hz. Abdülbaha’nın 1913’te Viyana’ya yaptığı ve teosofik toplumu de dahil olmak üzere birçok kişi ve grupla tanıştığı tarihi ziyaret hakkında zengin bir görsel-işitsel materyal seçkisi sunuyor.

İngiltere Bahai Toplumu tarafından hazırlanan “Ruhu Yüceltmek” başlıklı bir web sitesi, Hz. Abdülbaha’nın yazılarından topluma hizmet, şefkat ve bağışlama ve insanlığın birliği gibi temalar üzerine alıntıların yer aldığı bir dizi dijital kitapçık sunuyor. Kitapçıkta grup meşveretleri için sorular da mevcut.

Türkiye Bahai Toplumu, Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikayeler ve farklı ruhani ilkeler üzerine konuşmalar, dualar ve yazılar da dahil olmak üzere O’nun eserlerinden bir seçki içeren bir mikro site oluşturdu.

Kongo Bahai Toplumunun ulusal web sitesindeki yeni bir bölüm, Hz. Abdülbaha’nın eşsiz karakterini araştırıyor ve Kongo Bahailerinin toplumsal dönüşüme katkıda bulunma çabaları hakkında birkaç makale sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Bahai Toplumunun ulusal web sitesindeki yeni bir bölüm, Amerika halkının bu önemli olayı anmaya yönelik neler yaptıklarına dair günlük gönderiler paylaşıyor.

Yeni Zelanda Bahai Toplumu tarafından hazırlanan yeni bir web sitesi, Hz. Abdülbaha’nın hayatı ve çalışmaları hakkında dijital kitapçıklar, videolar, makaleler ve diğer materyalleri bir araya getiriyor. Web sitesi ayrıca, O’nu anmak üzere ülke çapında devam etmekte olan çalışmaları da aktarıyor.

İspanya Bahai Toplumu, Hz. Abdülbaha’nın toplumsal gelişime yönelik çabalarını araştıran makaleler ve diğer materyalleri içeren yeni bir web sitesi hazırladı. Bu web sitesi yakında Suudunun yüzüncü yılını anmak üzere hazırlanan şarkılara da yer verecek.

Bolivya Bahai Toplumu ulusal web sitesinde, Hz. Abdülbaha’nın hayatından hikayeler ve Suudunun yüzüncü yılı onuruna Bolivya halkının üstlendikleri toplumsal hareketin farklı yolları hakkında makaleler içeren yeni bir bölüm yer alıyor.

Rusya Bahai Toplumu ulusal web sitesinin yeni oluşturulan bir bölümü, Hz. Abdülbaha’nın yazılarından bir seçki ve Bahai Dininin tarihi hakkında birkaç makale içermektedir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bahai Toplumu, ulusal web sitesinde, ülkenin dört bir yanındaki Bahailerin bu kutsal olayı nasıl anacaklarına dair haberlerin yayınlandığı yeni bir bölüm oluşturdu.

Arjantin Bahai Toplumu ulusal web sitesinde, Hz. Abdülbaha’nın dualarından ve yazılarından bir seçki ve O’nun hayatının kısa bir tarihini içeren, Suudunun yüzüncü yılına ayrılmış yeni bir bölüm yayınlandı.

İtalya Bahai Toplumu tarafından, Hz. Abdülbaha’nın hayatı hakkında yeni bir web sitesi oluşturuldu.

 

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1545/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.