Hz. Bahaullah’ın sözleri tarihi kiliseden yankılandı

Londra Şehri’nin merkezinde St. Giles’ Cripplegate kilisesinin bulunduğu yer bin yıldan fazladır Allah’a bağlılığın ifade edildiği bir ortam olmuştur.

Şimdi, Londra’nın ayakta kalmayı başarmış sayıca az orta çağ kilisesinden biri olan bu özel ibadethaneden yüzyıllardır yankılanan övgü ilahilerine Hz. Bahaullah’ın sözleri de eklenmiş bulunuyor.

Bahai İnancı’nın Kurucusu tarafından kaleme alınmış bir dua Norveçli bestekâr Lasse Thoresen tarafından bestelenip, 30 Eylül Çarşamba günü en iyi Avrupa modern koro bestelerinin gösterime sunulduğu ve BBC Şarkıcılarından oluşan methedilmiş vokal topluluğunun seslendirdiği çalışmaların program açılışını yaptı.

Bestekâr, tefekkür esnasında deneyimlediği çok derin ve sevinç dolu huzur ve sükûnet halinden sonra ‘Mon Dieu, mon adore’ isimli parçayı yazma ilhamını bulmuştur.

“Belki 15 dakika boyunca hayret içinde kala kaldım,” dedi Profesör Thoresen, “ve bittiği zaman hemen piyanoya gittim ve böylesi bir atmosferi tekrardan yaratmaya çalışmak üzere birkaç akort denedim.” Daha sonra ise deneyimlediği bu duyguları yansıtacak birkaç sözü Bahai kutsal yazılarından arayıp buldu.

“Hz. Bahaullah’ın bir duasını buldum, şöyle başlıyordu: ‘Ey İlahım, Taptığım, Padişahım, İsteğim! Sana nasıl bir dil ile teşekkür edeyim?’. Ve beste yaptığım esnada bu dua, Fransızca olarak tam ahenkli bir ses bulacakmış gibi geldi. Böylece metnin Fransızca çevirisine baktım.”

Söz konusu parça, Prof. Thoresen’in Uluslararası Bergen Müzik Festivali’nden aldığı büyük bir komisyonun bir bölümü olarak bestelendi. Gösteri için seçilen bestelerin her biri kıtasal çaplı koro çalışmalarından derlenmiştir. Prof. Thoresen’a ilave olarak beş farklı ülkeden sekiz bestekâr daha seçilmişti.

“BBC Şarkıcıları Avrupa’nın en iyi grupları arasındadır; dolayısıyla onlar tarafından sergilenmek ve bu çalışmanın BBC tarafından yayınlanması bir ayrıcalıktı,” dedi.

1949’da Oslo’da doğan Prof. Thoresen ilk bestesini 16 yaşında yaptı. Kariyeri ilerledikçe Norveç Devlet Müzik Akademisi’nde profesör olarak göreve başladı. Çalışmaları Norveç’te ve uluslararası çapta son derece methedilmektedir. Bestekârın birçok başka çalışmaları da Bahai yazılarından esinlenmiştir.

Prof. Thoresen şöyle söyledi: “Beste yaptığımda bu yazılardan epeyce ilham alırım, özellikle de yaratıcılıkla alakalı olan kısımlarından.” Mayıs 2001’de Prof. Thoresen’nın Işığın Terasları oratoryosu İsrail, Hayfa’da yer alan Kermil Dağı üzerindeki Bahai Kutsal Yerlerin etrafını çevreleyen muhteşem bahçe teraslarının resmi açılış etkinliğinde icra edilmişti.

Bu makaleyi online okumak, fotoğrafları görmek ve linke ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1070/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.