Kamboçya Mabet tasarımı için gün doğuyor

18 Temmuz 2015

Dün, güneş Battambang üzerine doğarken dua ezgileri huşu, sevinç ve şükran ruhuyla sabah havasını doldurdu.

Bu şafak duaları son birkaç yılda Allah’a ibadet ve insanlığa hizmet üzerine odaklanmış canlı bir toplum yaşamının ortaya çıkışına tanıklık eden Kamboçya’nın bu bölgesinin halkı için ilk yerel Bahai Mabet tasarımının sunum etkinliğini başlattı. Günün etkinliklerine bölgenin ileri gelenleriyle beraber çevre toplumların yöre sakinlerinden 300’ü aşkın kişi dâhil oldu. Sabah erkenden yapılan programa zamanında yetişmek için kimisi değişik ulaşım yöntemlerini kullanarak yol alırken kimisi yürümüştü.

Projenin mimarı Sochet Vitou Tang orada bulunanlara hitap ederken bu özel etkinlikten oldukça etkilenmişti: “Kamboçya Krallığı’nda Battambang’ın yerel Bahai Mabedi’ne ev sahipliği yapacak bu kutsal arazide hazır bulunmak büyük bir zevktir.”

Bay Tang projenin amacını akıl ve ruhun huzur ve teselli bulabileceği bir sükûnet yeri yaratmak olarak tarif etti; bir yer ki hayatın ruhani ve maddi boyutları orada ahenk bulacaktır. Daha sonra Mabet’in her görüşteki insanın “gelip hayat, çevre, öteki dünya hakkında bir şeyler öğrenebileceği bir merkez; birleşmiş bir dünyayı inşa etmeye geleceğimiz bir yer” olacağını açıkladı.

Sevinç ve heyecanla tutulan nefeslerden sonra Mabet’in maketi mimar ve yerel köy muhtarları tarafından sergilendi. Aynı anda, katılımcıların toplandığı çadırın etrafında tasarımın ana hatlarını gösteren afişler açıldı. Duygu yüklü bu an kuvvetli alkışlarla kutlandı ve aralarında birçok genç ve çocuğun bulunduğu konuklar meraklı gözlerle maketi incelemek üzere ona yaklaştılar.

Daha sonra gençler, Mabet’in hayatlarındaki anlamını ifade eden, kendi besteledikleri duygulandırıcı bir şarkı sundular.

Akşam hem Battambang bölgesinin Valisi hem de Battambang Vilayet Konseyi Başkanı Bay Chan Sophal’ın hazır bulunduğu, yerel ve bölgesel yetkililer için bir resepsiyon düzenlendi.

Vali Sophal konuşmasında “Bahai toplumunun ülkenin maddi ve ruhani gelişimine büyük katkılar sunmuş olduğundan” bahsetti. “Özellikle çarpıcı bulduğumuz şey, Bahai Mabedi’nin sadece Bahailer için değil, bütün insanlık için inşa edileceğidir” diye konuştu. “Bahai Mabedi’nin yalnızca dua ve ibadet yeri değil, fakat aynı zamanda topluma hizmet ilhamı veren bir yer olması kavramından” etkilenmişti.

Gün boyunca konuşulan kapsayıcı konu, gün doğumundaki açılış toplantısında vurgulandığı gibi, duanın insanlığın bireysel ve kolektif yaşamındaki rolü ve duanın tam etkisinin ortaya çıkması için insanlığa hizmet ile birleşmesinin gerekliliğiydi.

Yöre sakinleri Yüce Adalet Evi’nin “bir halkın nasıl olabileceğine dair yeni bir modelin yaratılışının, toplum inşa etme çalışmalarında” görülebileceğini açıkladığı, Mabetlerle ile ilgili yakın tarihli bir mesajından ilham almışlardır.

Mesaj şöyle devam ediyor: “Bir bütün olarak ele alındığında bu model hizmet kapasitesini besler. Bu modelin olmazsa olmazı, Allah’a dönük bir yaşamın toplumsal bir yansıması olan dua toplantısıdır.”
Battambang, tasarımı sergilenen ikinci yerel Bahai Mabedi’dir. Bu yapı, önümüzdeki yıllarda inşa edilmesi planlanan beş yerel Bahai Mabedi’nden biri olacaktır.

Bu makaleyi online okumak, fotoğrafları görmek ve linke ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1062/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.