İtalya’da gençler daha iyi bir dünyaya ilham vermek için kitle iletişim araçları oluşturuyor

MANTUA, İtalya – Dünyanın küresel sağlık krizine verdiği yanıtta ortak bir kimlik parıltıları gören ve daha iyi bir dünya hayalinden ilham alan İtalyan gençlik grupları, toplumsal dönüşümle bağlantılı temel konuları araştırmak için kitle iletişim araçlarını kullanıyorlar.

Gençlerden biri çevrimiçi olarak paylaştığı bir videoda, “Bu zaman insanlık açısından daha önce benzeri görülmemiş bir ortak çabayı gerektirmektedir, gerçek anlamda birbirimizle ilgilenmemiz için kapasitemizi geliştirmemizi gerektiren bir çaba.” ifadelerini kullanmıştır.

Gençler çevrimiçi şarkılar ve sanatsal sunumlar paylaşmak suretiyle bu kriz sırasında daha büyük bir birlik duygusunu besliyorlar. Trentino’dan bir gencin tabiriyle, “kalplerde yanan bir umut” onları mecbur kılmaktadır. Her türlü geçmişten gelen insanlar arasında arkadaşlık bağları oluşturmak amacıyla bu gençler duaların ve kutsal yazıların herkes tarafından paylaşılabildiği bir web sitesi oluşturmaya da yardımcı oldular.

Bu çabaların bir ilham kaynağı, Hz. Abdülbaha’nın insanlığın “bir okyanusun dalgaları, bir denizin damlaları, bir gülistanın çiçekleri, bir bahçenin ağaçları, bir ekinin taneleri ve bir çayırın bitkileri” olarak görülmesi gerektiği açıklamasıdır.

Videolarının birinde başkalarına hizmet etme konusunda konuşan bir genç, “Bu, yüzleştiğimiz son meydan okuma olmayacak, ama biliyoruz ki her birimiz insanlığa karşı olan sevgimizden motive olup daha önemli bir şey için daha az öneme sahip bir şeyden vazgeçersek bunun üstesinden gelebiliriz.” demiştir.

Gençler, insanların toplumun gerçek doğası ve çeşitli varlıklar arasındaki ilişkiler hakkında derin sorular sorduklarını ve çoğunun da dünyanın yeniden değerlendirilmesinin nasıl emredildiği konusunda temel varsayımlar istediklerini dikkate alıp kaydetmişler.

İnsanlığın doğasında var olan birlik bilinci çok yükseklere çıkmıştır. Gençlerden birisinin dediği gibi, şimdi büyük çoğunluk “geniş toplumu, herkesin iyiliği için kararlar alacak şekilde organize etmenin” nasıl yapılacağını irdeleme arzusu içindeler.

Başka bir genç ise birliği, “sadece bir duygu veya güzel bir fikir olarak değil, aynı zamanda da kaçınılmaz olarak gelecek olan meydan okumalarla yüzleşmenin” merkezi olarak tanımlamaktadır. Bir diğer İtalyan genç, insanlar ortak girişim yönündeki kişisel sorumluluklarının güçlü bir şekilde bilincine vardıkça, net olarak şu ortaya çıkmaktadır ki daha iyi bir dünyaya kavuşmak “disiplin ve herkese karşı daha çok sevgi gerektirir” paylaşımında bulunmuştur.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1408/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.