Uganda’daki radyo yayınları kriz ortamında halkı rahatlatıp ilham veriyor

KİYUNGA, Uganda — Toplantıları yasaklayan yeni halk sağlığı kararları nedeniyle, bu kırsal alandaki Bahailer her evde dua etmeyi teşvik ederek komşularına umut vermek ve onları neşelendirmek için radyoyu kullanmaya başladılar. Bu günlük yayınlar, bu olağanüstü zor zamanlarda bir dayanma gücü kaynağı olarak aileler arasında duanın önemi konusunda bir sohbet ortamı yaratıyorlar.

Uganda Başkanı Korona virüs (COVID-19) hastalığının yayılmasını önlemek için korunma önlemleri açıkladığında, ibadethanelerin birkaç haftalığına kapatılması çağrısında bulunurken aynı zamanda da inançları ne olursa olsun, tüm vatandaşları evlerinde dua etmeleri için teşvik etti.

Toplumsal gelişmeye yönelik onlarca yıl süren çabalar sonucunda Uganda Bahaileri, güçlü dostluk bağlarına ve inançlı bir karaktere sahip toplumların kriz zamanlarında nasıl büyük bir direnç sergileyebileceklerini gördüler.
Uganda Bahai toplumunun bir üyesi olan Drake Nangoli, “Birçok insanı etkilemeye başlayan umutsuzluk ve üzüntü duygusu nedeniyle ülkemizdeki yurttaşlarımıza, kız ve erkek kardeşlerimize ilham kaynaklarını araştırmaya başladık. Şu anda dışa dönük etkileşimlerimiz kısıtlı olduğu için, yerel radyo istasyonlarını ve diğer yayın hizmetlerini kullanmayı düşündük” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Örneğin Kiyunga’da yerel yönetim, köyün kitle iletişim aygıtı 90 dakikalık bir akşam programı için Bahailerin kullanımına sundular. Bu cihaz, akşamın sessiz saatlerinde komşu köylerin çoğunda net bir şekilde duyulabilen merkezi bir yerde konumlandırılmış bir hoparlördür.

Bölgede yaşayan Bahailer, duaların ve kutsal yazıların okunduğu ve tüm toplumu ilgilendiren konuların ele alındığı bir program sunuyorlar. Dinleyiciler, günlük ruhani gıdanın bir kaynağı ve her bireyin toplumdaki acıları nasıl hafifletebileceği üzerinde düşüneceği bir araç olarak duadan yararlanmaya teşvik ediliyor.

Bahai gençlerden biri olan Gerald Mukungu, “Gençler radyo yayını vasıtasıyla başlatılan bu sohbeti geliştirmek için ne yapabilir? Bu sohbeti yapmanın faydasını gördüm ve ailemle ve arkadaşlarımla bu yayını biraz daha geliştirmeye çalışacağım” diyor.

Yerel yetkililer bu çabayı desteklemekte ve köylüleri yayınları dinlemeye, meşveretlere katılmaya ve evlerinde dua etmeye teşvik etmekteler. Kiyunga geçici Meclis Başkanı Anthony Musamali, “İnsanların bu sıkıntılı süreçte duaya güvenmenin önemini anlamalarına yardımcı olmak için Bahailerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu çalışma desteklenirse, bölge sakinlerinin kişisel özelliklerini geliştirebilir ve asilane davranışlar ortaya koymalarına ilham verebilir” ifadelerini kullanmıştır.

Bölgedeki bir yerel yetkili, “Mesaj beni duygulandırdı ve şimdi bu sohbetin yaşadığımız zorlu sürecin sonrasında nasıl devam edebileceğini merak ediyorum. Duaların devam etmesini sağlayacak şekilde sohbeti sürekli kılmamız gerekir” dedi.

Bu girişimden ilham alan Uganda’daki diğer toplumlar yerel radyo istasyonlarında ve diğer kitle iletişim araçları yoluyla benzer yayınlar başlattılar.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1409/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.