Tunus’taki dini topluluklar din ve bilimin uyum içinde olması gerektiğine dikkat çektiler

TUNUS, Tunus — Tunus Bahai toplumu sürmekte olan sağlık krizi esnasında, ülke halkına umut ve güven veren bir mesaj ile seslenmek üzere çeşitli dini topluluklar ve sivil toplum örgütleriyle el ele vermektedir. Dünyada egemen olan çetin koşulların bir yansımasını dile getiren bildirge, hem bilimi hem de dini, verilecek etkili bir karşılığa rehberlik etmeye çağırmaktadır.

Bildirgede, “İnsanlık ailesinin tüm fertleri bu krizle eşit şekilde yüzleşiyor. Bu kriz bizi birlik, şefkat ve anlayış gibi ruhani niteliklerin yanı sıra ortaklaşa adanmışlık ve müşterek girişim ruhu geliştirmeye sevk etti. Bu gerçeklik bireysel menfaat yerine kamu yararına hizmete yönelmenin gerekliliğini göstermektedir” denilmektedir.
Tunus’ta ve çevre bölgede ilgi gören bildirge, birlikte var olma konulu diskura katılarak yakın dostluk bağları geliştiren ülkedeki dini ve sivil toplum önderlerinin sohbetlerinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Acil eyleme geçme ihtiyacının bilinciyle, bu topluluklar din ve bilim arasındaki ilişkiye dair daha derin bir anlayış çağrısında bulunmaktadırlar. Kaleme aldıkları bildirge; bilime veya sağlık profesyonellerinin önerilerine aykırı düşen görüşleri ortadan kaldırmayı, hükümet tarafından uygulanan güvenlik önlemlerine uymayı artırmayı ve dinin hepimizin paylaştığı insan kimliğimize dair içgörü ve ilham kaynağı olduğu anlayışını geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Ülkenin Bahai Dış İlişkiler Ofisi’nden Mohamed ben Moussa, “Mevcut durum bizi toplum olarak en temel varsayımlarımızı gözden geçirmeye yöneltti. Böylesi zamanlarda hepimiz, akıllardaki sorularla ilgili derin sohbetlere teşvik eden umut dolu bir mesaja olan ihtiyacı görüyoruz,” şeklinde açıklamada bulunmuştur.
Sözlerinin devamında Ben Moussa, “Din, bilim ve akıl ile uyum içinde olmalıdır ve batıl inanç ve körü körüne taklitten ayrılmalıdır,” ifadesini kullanmıştır.

Bahreyn ve Endonezya’nın içinde bulunduğu diğer ülkelerde de Bahai toplumları umut veren ve toplumlarını uyumun daha yüksek seviyelerine davet eden bildiriler yayınlamaktadırlar.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1410/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.