Mahvash Sabet için on yıllık haksız mahkûmiyet sona erdi

On yıllık haksız hapis ve kötü muameleye katlandıktan sonra, Mahvash Sabet’in mahkûmiyeti sona erdi. Kendisi, haksız ve dayanaksız suçlamalarla mahkûm edilen Yaren’in yedi üyesinden birisidir.

İran’ın Evin ve Raja’i Shahr hapishanelerindeki mahkûmiyeti esnasında Bayan Sabet mahkûm arkadaşlarına karşı göstermiş olduğu sevgi dolu ilgi ve kibarlıkla, ayırt edici seçkinliğini göstermişti. Evin’de Bayan Sabet ve Yaren üyesi arkadaşı Fariba Kamalabadi ile bir hücreyi paylaşan gazeteci Roxana Saberi, onların sevgilerinin mahkûm arkadaşlarının yaşamlarına nasıl nüfuz ettiğinin ve Saberi açlık grevindeyken sağlığı ile nasıl ilgilendiklerinin dokunaklı bir hikâyesini yazmıştı.

Önceden öğretmen ve okul müdürü olup aynı zamanda İran Milli Okuryazarlık Heyeti ile de çalışan Bayan Sabet, hapishanede iken huzuru şiir yazmakta bulmuştu. Kayda değer yazıları bir araya getirilip İngilizceye uyarlanmış ve 2013 yılında edebi kalitesi ve derin konusu ile oldukça övülen Hapishane Şiirleri adı altında bir ciltte yayınlanmıştı. Tarih boyunca inanç mahkûmları, yanlış bir şekilde hapse atılan yazarlar, düşünce liderleri ve şairlerde olduğu gibi, Bayan Sabet’in fikirleri ve inançları bu zulümle sadece kuvvetlenmiş oldu.

Yazarının bu kötü durumu bu derinden etkileyici şiir koleksiyonuna ilgileri çekmiş ve Uluslararası Yazarlar Birliğinin Bayan Sabet’e, eziyet gören yazarları savunan bir kampanyada yer vermelerine ilham olmuştur. Ayrıca şiirleri ödüllü besteci Lasse Thoresen tarafından bu yılın başlarında Oslo’da uluslararası bir müzik festivalinde icra edilen bir besteye ilham olmuştur.

Şu anda 64 yaşında olan Bayan Sabet 2008 Mart ayında tutuklanmıştı. Yaren’in diğer altı üyesi ise aynı yılın Mayıs ayında hapse atılmıştı. Yedi üyenin hepsi de haftalarca dışarıyla iletişimsiz bırakılmış, yalnız hapse maruz bırakılmış, psikolojik ve fiziksel zorluklar dâhil dehşet verici muamele ve mahrumiyetlere katlanmışlardır.

New York’ta Birleşmiş Milletler Bahai Uluslararası Toplumu Baş Temsilcisi Bani Dugal konu ile ilgili şunları dile getirmiştir: “Bayan Sabet hapishaneden serbest bırakılsa da, tam bir özgürlüğe kavuşmayacaktır. Bahai gençlerinin yükseköğrenim ve kamu mesleklerine erişimden mahrum olduğu, Bahailere ait küçük işletmelere saldırıların artmakta olduğu, mezarlıklara saygısızlık yapıldığı, Bahailerin devlet destekli medyada günlük olarak karalandığı ve inançlarından dolayı keyfi olarak tutuklanıp hapsedildiği bir topluma geri dönecektir.”

Yaren’in diğer mahkûm üyelerinin de önümüzdeki aylarda cezalarını tamamlamaları beklenmektedir. Bunlar 55 yaşındaki Bayan Fariba Kamalabadi, 83 yaşındaki Bay Jamalodin Khanjani, 55 yaşındaki Bay Afif Naeimi, 59 yaşındaki Bay Saeid Rezai, 65 yaşındaki Bay Behrooz Tavakkoli ve 43 yaşındaki Bay Vahid Tizfahm’dır.

Bayan Dugal ayrıca şunları ifade etmiştir: “Onların serbest bırakılmalarının İran’da Bahailere yapılan muameleler açısından yeni bir sayfa açacağını ve yönetimin ‘bütün İranlılara eşit adalet uygulayacağı’ yönünde vermiş olduğu sözüne sadık kalmak için önündeki engelleri kaldırmaya başlayacağını umut ediyoruz.”
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1198/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.