Video klibi, kutsal sözleri kitlelere ulaştırmayı hedefliyor

Ünlü Avustralyalı şarkıcı ve performans sanatçısı Nathaniel Willemse geçtiğimiz Cuma günü piyasaya çıkartılan bir müzik videosunda Hz. Bahaullah’a ait bir duayı seslendirmektedir.

“Her Şeyin Üstündeki Güç” başlıklı şarkı Ekim ayında kutlanacak olan, Hz. Bahaullah’ın doğumunun ikiyüzüncü yıldönümü şerefine bu sene bestelenmiştir. Bahai yazılarındaki umut verici vizyondan ilham alan şarkı, bu çok önemli senede dünyanın dört bir yanında tabandaki halkın girişimlerinden profesyonel sanatçılar tarafından üstlenilen milli ve uluslararası projelere kadar uzanan sayısız müzikli anlatım ve ifadelerden sadece bir tanesidir.

Bahai öğretilerine aşina olan Güney Afrika asıllı Nathaniel, Avustralya’da pop sanatçısı olarak başarıyı yakalamıştır. Duadaki kelimelerin güzelliğine ve içindeki mesajın bugünkü dünyayla ilişkisine kendini ait hissettiği için bu projeyi seçmiştir.

Sanatçı, konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Bu, yardım ve destek için çok güçlü bir dua ve dünyanın içinde bulunduğu bu çok hassas zamanda çok daha fazla böylesi güçlü sözlere ihtiyacımız var.”

Şarkı, müziğin insan kalbine dokunup ilham verdiğine dair inancı Bahai Dini’nden büyük ölçüde etkilenmiş olan yapımcı ve besteci Anise K. tarafından bestelenmiştir.

Video klibi ile ilgili fikir olgunlaşmaya başladıkça Anise K., kendisiyle Nathaniel’in doğru tonu yakalamak konusunda meşveret ettiklerini anlattı. Kavramı geliştirirken ise Anise K., Hz. Bahaullah’ın doğaya olan sevgisini ve hayatının iki senesini doğada inziva halinde geçirdiğini anımsatmak amacıyla videonun doğada çekilmesini istediğini ifade etti.

Şarkının sözleri olarak Kraliçe Viktorya’ya hitaben Hz. Bahaullah tarafından 1868 senesinde nazil olan bir levihteki bir dua seçilmiştir: “Tanrım! Senin en yüce İsmin yüzü hürmetine Senden dilerim ki kullarının işlerinin başarısını sağlayacak ve Senin kentlerine bayındırlık getirecek çabalarımda bana yardım edesin. Sen, gerçekten de her şeye güç yetirirsin!”

Bu çok iyi bilinen levihte Hz. Bahaullah, insan ırkının birliğini vurgulamış ayrıca köleliği yasakladığı ve yönetimin güçlerini halkın temsilcilerine emanet ettiği için Kraliçe Viktorya’yı övmüştür.

Projeye ve amaçlarına değinen Nathaniel şunları söyledi: “Bunun, insanları yücelten ve biraraya getiren bir dua olmasını ümit ediyorum.”
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1174/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.