Papua Yeni Gine: Mabet görünürlüğe kavuşuyor

Papua Yeni Gine Mabet Görünürlüğe Kavuşuyor 01

PORT MORESBY, Papua Yeni Gine – Papua Yeni Gine, Port Moresby bölgesindeki Waigani’ye yaklaştığımızda, inşaat aşaması devam eden Bahai Mabedinin yükselen binası her yönden gözler önüne seriliyor. İnşaatın tamamlanmasıyla birlikte Mabet, dua ve insanlığa hizmet için her türlü geçmişten gelen insanlara açık bir ruhani merkez olarak hizmet edecektir.

Papua Yeni Gine Bahaileri Milli Ruhani Mahfili Sekreteri Confucius İkoirere, “800’den fazla dilin ve bir o kadar da kabilenin yer aldığı Papua Yeni Gine’deki Mabet ülkenin bütün insanlarının birliğini temsil etmektedir” demekte ve “geleneksel örgü motiflerine dayalı olan Mabedin tasarımının kendisi birliğin sembolüdür. Bu sanat şeklini, özel durumlarda ya da günlük yaşamda kullanılmak için yapılan sepetlerden tutun da aile ve arkadaşlar için örülen hasırlara kadar ülkenin her yerinde görmek mümkündür. Dokumacılık, birbirinden farklı kökenlerimiz ve geleneklerimiz arasında nasıl bir araya geldiğimizi hatırlatmaktadır,” şeklinde düşüncelerini ifade etmektedir.

Papua Yeni Gine Mabet Görünürlüğe Kavuşuyor 02
Papua Yeni Gine, Port Moresby bölgesindeki Waigani’ye yaklaştığımızda, inşaat aşaması devam eden Bahai Mabedinin yükselen yapısı her yönden gözler önüne seriliyor.

Mabedin temel atma işi geçen Aralık ayında bittiğinden bu yana, dış tarafının eşsiz dokuma modelini ortaya çıkaran merkezi binanın iç içe geçmiş çelik yapısı üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Almanya ve Polonya merkezli bir inşaat şirketi olan Werkstudio tarafından tasarlanmış olan çelik kubbenin yenilikçi tasarımı, gerekli olan dayanıklılığı tasarruflu malzeme kullanımı ile sağlamaktadır.

Papua Yeni Gine Mabet Görünürlüğe Kavuşuyor 03
Mabedin temel atma işi geçen Aralık ayında bittiğinden bu yana, merkezi binanın iç içe geçmiş çelik yapısı üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Yapısal sistem, Mabede yatay direnç sağlayan dokuz giriş saçakları ile ara bağlantı sağlamaktadır. Bazı bölümleri tamamlanmak üzere olan bu sistem, nihayetinde, en üst noktası yer seviyesinden yaklaşık 16 metre yüksekliğe ulaşacak olan bir çelik kubbe örgüsüne destek sağlayacaktır.

Papua Yeni Gine Mabet Görünürlüğe Kavuşuyor 04
Yapısal sistem, nihayetinde, en üst noktası yer seviyesinden yaklaşık 16 metre yüksekliğe ulaşacak olan bir çelik kubbe örgüsüne destek sağlayacaktır.

Mabedin girişlerini süsleyecek olan yöresel keresteden tahta paneller için tasarımlara son şekli verilmektedir. Ayrıca merkezi binanın çevresinde yer alacak olan bahçeler için de planlama yapılmaktadır.
Bay Ikoirere, “Mabet, insanların Yaratıcılarına zaman ayıracakları ve insanlığa hizmet etmek konusunda ilham alacakları, teselli ve huzur bulacakları bir ortam yaratacaktır” diyor.

Papua Yeni Gine Mabet Görünürlüğe Kavuşuyor 05
Fotoğrafta tamamlanmak üzere olan yapısal sistemin bölümleri görülmektedir.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: https://news.bahai.org/story/1464/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.