‘Şekillenmiş Işık’ sergisi Şili Mabedini ön plana çıkardı

Güney Amerika’nın ilk Bahai Mabedi inşaatı bu hafta Kanada’daki bir serginin odak konusuydu.

‘Şekillenmiş Işık: Güney Amerika Bahai Mabedi’, Santiago’daki Mabedin fotoğraflarına ve maketlerine, ayrıca mimarı Siamak Hariri’nin bir konuşmasına yer verdi.

29 Ekim tarihinde serginin açılışında konuşan Hariri şunları söyledi, “Amaç, görünüşte tezat oluşturan şeyler arasında etkileşimi başarmaktı: durağanlık ve hareket, sadelik ve karmaşıklık, samimiyet ve anıtsallık, dayanıklılık ve aynı zamanda ışıkta çözülen bir yapı.”

“Mimarî açıdan meydan okuyucu olan şey, Kuzey Amerika’da var olan Mabet için bir kardeş Mabet tasarlayıp aynı zamanda And Dağları’nın eteklerinde kendine has, eşsiz mevcudiyetini oluşturmasına olanak tanımaktı.”

Hariri, “ ‘Ruhu yüceltmeye yardımcı’ bir tasarım için Mabet tasarımı, en ileri dijital teknolojiden ve gelişmiş mühendislik çözümlerinden istifade etmektedir,” diye sözlerine devam etti.

Mabet çalışmaları 2010’da başladı. Mabet, 2016’da açılacak ve inşa edilecek en son kıtasal Bahai Mabedini teşkil edecek.

Yüce Adalet Evi, 1 Ağustos 2014 tarihli bir yazısında çok sayıda insanın dua etmek ve Mabedin önemi hakkında tartışmak için misafir edildiğini açıkladı.

“Santiago’daki ahbaplar, tüm Amerika kıtasındaki diğer dostların desteğiyle, çevre halkını Mabedin ortaya çıkışına hazırlamak için durmaksızın çalışmaktadırlar; artan sayıda insan toplum-kurma çalışmalarına katılmakta, hem dua etmek hem de bu girişimin somut ve ruhani boyutlarını tartışmak için akın akın gelen ziyaretçiler Mabet alanında misafir edilmektedir. Mabedin resmen açılacağı 2016’da ortaya çıkacağı kesin olan birçok ihtiyaç için söz konusu ülkede önlemler şimdiden alınmaktadır.”

Sergi 13 Kasım’a kadar devam edecektir. Mabedin gelişimi hakkında daha fazla bilgi için: http://templo.bahai.cl/index_eng.htm

Bu makaleyi online okumak, fotoğrafları görmek ve linke ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1080/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.