Yaren’in ikinci üyesi serbest bırakıldı

İran Bahailerinin eski idari yapısının üyesi Fariba Kamalabadi, on yıllık haksız hapis cezasını kısa süre önce tamamladı. Kendisi Yaren’den serbest kalan ikinci kişidir.

Artık hapishane duvarlarıyla kısıtlanmış olmasa da, gelişimsel psikolog olan Bayan Kamalabadi, Bahailere karşı önyargılı ve haksız muamele bağlamında değişim geçirmemiş bir ülkedeki yaşamına geri dönecektir.

Diğer birçok baskıların yanı sıra, Bahai toplumuna tamamen düşman bir medya ortamıyla karşı karşıya kalacaktır. Ayrıca sırf Bahai olduğu için, 1979 İslam Devriminden sonra İran yönetimi tarafından düzenlenen ve yürürlüğe konulan kısıtlamalar nedeniyle gerek kamu gerekse özel sektörde iş bulma olanaklarına erişmesi son derece sınırlı olacaktır.

55 yaşında olan Bayan Kamalabadi, resmi Bahai kurumları 1980 yılında İran’da yasadışı ilan edildikten sonra oradaki yetkililerin mutlak bilgisi ve onayıyla kurulan ve İran Bahai toplumunun temel ruhani ve maddi ihtiyaçları ile ilgilenen “Yaren” veya Arkadaşlar olarak bilinen idari yapının bir parçasıydı. Kendisi ve grubun beş diğer üyesi, sabahın erken saatlerinde evlerine yapılan bir baskın sonucunda 2008 Mayıs ayında tutuklandılar. Diğer bir üye olan Mahvash Sabet iki ay öncesinde 2008 Mart ayında tutuklanmış ve geçen ay cezasını tamamlaması üzerine serbest bırakılmıştı.

Yaren’in geri kalan beş üyesinin de önümüzdeki aylarda cezalarını tamamlamaları beklenmektedir. Bu üyeler; 84 yaşındaki Jamalodin Khanjani, 56 yaşındaki Afif Naeimi, 60 yaşındaki Saeid Rezai, 66 yaşındaki Behrooz Tavakkoli ve 44 yaşındaki Vahid Tizfahm’dır.

Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1217/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.