Yerel mabet tasarımı Kenya’da gözler önüne serildi

Matunda Soy, Kenya yerel Bahai Mabedinin tasarımı tarihi bir ana damgasını vurarak bugün 1,000’den fazla kişiyi bir araya getiren bir toplantıda gözler önüne serildi.

Mabedin gelecekte inşa edileceği alanda bu anı kutlamak için misafirler neşe ve heyecan ruhu içinde bir araya geldiler. Etkinlik, Bahai toplumu temsilcileri ve yerel görevliler tarafından yapılan konuşmaların yanı sıra şarkılar, vurmalı çalgılar ve geleneksel danslar içerdi. Sonrasında, çevre toplumlardaki komşular tarafından bağışlanan ağaçlar alana ekildi.

Bahai toplumunun bir temsilcisi şunları söyledi: “Bu açılış merasimi kalplerimize büyük bir sevinç getirmiştir. Bu Mabet, bir tapınma odak noktası, toplum yaşamının bir güç merkezi, günlük işlerimizin peşinden koşuşturmak için kapılarından dışarıya akın etmeden önce ruhların alçakgönüllü yakarış ve dua için şafak vaktinde toplanacakları bir yer olacaktır.”

Köy İhtiyarlar Meclisi Kıdemlisi Violet Ombeva dinleyicilere hitabında, bölgeye bu kadar güzel bir yapının inşa edilmesinden dolayı mutluluğunu dile getirmiştir.

Mabedin tasarımı sade ama şekil olarak zariftir ve bölgeye özgü kulübelerden esinlenmiştir. Mabedin mimarı Neda Samimi, bir Bahai Mabedi için tasarımı seçilen ilk kadın olacaktır.

Tasarım 250 ziyaretçi kapasiteli iki katlı bir yapıdır. Açık çatı kirişleri yapının dokuz kenarına vurgu yapmakta ve altına İsmi-Azam’ın yerleştirileceği bir tavan penceresi ile birleşmektedir. Tasarım, Kenya kültüründe tanıdık bir motif olan elmas şeklini kullanan aynı zamanda hem karmaşık hem de etkileyici bir modeli bir araya getirmektedir. Mabedin inşaatı bölgeden temin edilecek malzemelerle gerçekleştirilecek – çatıda yerel kiremitler kullanılacak ve duvarlar civardaki ocaklardan sağlanacak taşlardan yapılacaktır.

Toplumu bu kilometre taşına götüren süreç, tabanda bir tapınma ruhu ve insanlığa hizmet kapasitesi inşa eden bir eğitim süreci teşvik etme çabalarıyla başladı. İlerleme kaydedildikçe Mabedin tasarımı toplumun diğer alanlardaki çabalarıyla birlikte gelişti ve zaman içinde son haline getirildi.

Bayan Samimi şunları söylemiştir: “Mabedin amacı Matunda Soy ve çevresine hizmet etmektir. Niyeti ırk, din veya kabileye bakmaksızın insanlığa hizmet etmektir.”

Kenya, Yüce Adalet Evi tarafından 2012 yılında yerel Bahai Mabetleri inşa etmesi belirlenen beş ülkeden birisidir. Bahai Mabetleri, bir tapınma ve tefekkür yeri olarak herkese açıktır.
Bu makalenin orijinaline ulaşmak için: http://news.bahai.org/story/1251/

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi ve akıllı seçenekler sunabilmek için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.